Gazowa, elektryczna czy gazowo-elektryczna? Jaką kuchnię wolnostojącą wybrać?

0
kuchnia wolnostojąca

Wraz z panującą modą na minimalizm i proste konstrukcje, w naszych kuchniach pojawiły się płyty grzewcze do zabudowy. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne kuchenki odeszły do lamusa. W dalszym ciągu są dostępne na rynku, a co więcej, mają się bardzo dobrze. Producenci systematycznie wprowadzają do nich udogodnienia i wyposażają w coraz nowsze technologie, aby w pełni spełniały potrzeby użytkowników. Sprawdźmy zatem, jakie kuchnie wolnostojące znajdziemy na sklepowych półkach.

Kuchnia gazowa – tradycyjna i ekonomiczna

Kiedyś największą popularnością cieszyły się kuchenki gazowe, czyli takie, w których zarówno płyta grzewcza, jak i piekarnik zasilane są gazem. Aby taka kuchnia wolnostojąca mogła działać, musimy podłączyć ją do sprawnej instalacji gazowej lub do butli z gazem. Choć tego typu kuchenki wciąż można spotkać w sklepach, ich oferta jest stosunkowo niewielka.

Kuchnia gazowo-elektryczna – wykorzystuje dwa źródła zasilania

Kuchenki gazowe zostały zdetronizowane przez modele gazowo-elektryczne. Są to kuchnie, w których płyta zasilana jest gazem, zaś piekarnik energią elektryczną. Czemu zawdzięczają tak dużą popularność? Przede wszystkim wykorzystują dwa źródła zasilania, a więc znakomicie sprawdzą się w gospodarstwach domowych, w których często występują przerwy w dostawie prądu lub gazu. Gdy zabraknie jednego źródła zasilania, zawsze będziemy mogli wykorzystać drugie, by przygotować ciepły posiłek. Co więcej, piekarnik elektryczny jest o wiele bardziej zaawansowany niż model gazowy. Posiada więcej funkcji grzania, dzięki czemu pozwala przyrządzać potrawy na różne sposoby.

kuchnia wolnostojąca

Kuchnia elektryczna – zasilana energią elektryczną

Elektryczna kuchnia wolnostojąca dedykowana jest dla osób, które w domu nie mają podłączonej sieci gazowej. W takim modelu zarówno płyta, jak i piekarnik wymagają podłączenia do prądu. Tradycyjne kuchenki elektryczne posiadają pola grzewcze z żeliwnymi krążkami, na których stawia się naczynia. Takie pola grzewcze oddają ciepło przez długi czas po wyłączeniu kuchenki, dlatego istnieje duże ryzyko poparzenia. Bardzo łatwo można się bowiem poparzyć.

Kuchnia z płytą ceramiczną – elegancka i łatwa w czyszczeniu

Jednym z rodzajów kuchni elektrycznej jest kuchnia z płytą ceramiczną. Taka płyta pod swoją powierzchnią posiada spiralki elektryczne lub lampy halogenowe. Grzałki rozgrzewają się do czerwoności, następnie ogrzewają ceramikę, a dopiero później przekazują ciepło do garnków. Taki sposób działania sprawia, że kuchnie ceramiczne dość wolno się nagrzewają, a także powoli stygną. Dochodzi również do strat ciepła, przez co takie modele nie są tak energooszczędne, jak kuchnie wyposażone w płytę indukcyjną.

Kuchnia z płytą indukcyjną – szybkie i bezpieczne gotowanie

Kuchnia wolnostojąca z płytą indukcyjną należy do kuchni elektrycznych, ale wytwarza ciepło w zupełnie inny sposób. Pod powierzchnią płyty indukcyjnej znajdują się cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Jego strumień przenika dno garnka, a następnie generuje prądy wirowe, które wydzielają ciepło. Z tego względu na płycie indukcyjnej będą działać tylko naczynia ze specjalnym dnem ferromagnetycznym. Taki sposób działania sprawia, że nagrzewa się jedynie konkretne pole grzewcze, a reszta płyty pozostaje zimna. Kuchnia z płytą indukcyjną jest więc bezpieczna i wygodna podczas użytkowania, a do tego ekonomiczna.

kuchnia wolnostojąca Kuchnia gazowo-elektryczna Amica 57GEH2.33HZpTaA(W)

Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący: Biały
Szerokość (mm): 500
Ilość pól grzejnych: 4
Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Typ piekarnika: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 62
sprawdź cenę
kuchnia wolnostojąca Kuchnia ceramiczna Beko FSM57300GX
Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący:
Srebrny/Szary
Szerokość (mm): 500
Ilość pól grzejnych: 4
Rodzaj płyty grzewczej: Ceramiczna
Typ piekarnika: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 55
sprawdź cenę
kuchnia wolnostojąca Kuchnia indukcyjna Gorenje GEIT6E62BPG
Klasa efektywności energetycznej: A
Kolor dominujący: Czarny
Szerokość (mm): 600
Ilość pól grzejnych: 4
Rodzaj płyty grzewczej: Indukcyjna
Typ piekarnika: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 64
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Ekspert w dziedzinie sprzętów AGD, a w szczególności urządzeń do gotowania. Jego fascynacja kuchenkami, piekarnikami i płytami grzewczymi to efekt wieloletnich badań i praktycznych doświadczeń. Nie tylko pisze o kulinarnych gadżetach - on sam jest zapalonym kucharzem, a jego specjalnością jest kuchnia azjatycka. W wolnych chwilach oddaje się swojej drugiej pasji - piłce nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *