Kuchenka gazowa – budowa, wygląd i sposób działania

0
budowa kuchenki gazowej

Jeszcze do niedawna w każdym domu znajdowała się kuchenka gazowa. Teraz jej miejsce zajmują bardziej nowoczesne modele gazowo-elektryczne oraz kuchenki elektryczne wyposażone w płyty ceramiczne lub indukcyjne. Mimo tego, wiele osób wciąż decyduje się na ich zakup ze względu na prostą konstrukcję i łatwą obsługę. Sprawdźmy zatem, jaka jest budowa kuchenki gazowej i jej sposób działania.

Budowa kuchenki gazowej

Każda kuchenka gazowa składa się z płyty z palnikami i piekarnika gazowego. Standardowe modele mają cztery palniki, ale na rynku nie brakuje również modeli z pięcioma, a nawet sześcioma palnikami. W skład płyty gazowej, poza palnikami, wchodzą jeszcze iskrowniki i termopary. Iskrowniki to inaczej zapalarki gazu, które kierują iskrę do palnika i w rezultacie pozwalają ugotować potrawę. Natomiast termopara to inaczej termoelement lub termoogniwo. Jest to bardzo ważny element, ponieważ stanowi zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Pod płytą znajduje się natomiast wiązka zapalaczy, generator iskrownika i zawory gazowe.

Jeśli chodzi o piekarnik gazowy, to jego głównym elementem jest komora, w której umieszcza się potrawę. W środku znajdują się grzałki (dolna i górna), zawór gazowy z iskrownikiem oraz lampka, która oświetla potrawę w czasie pieczenia. Dzięki temu łatwo można kontrolować stopień wypieczenia ciasta zza szyby piekarnika.

budowa kuchenki gazowej

Jak działa kuchnia gazowa?

Choć budowa kuchenki gazowej brzmi nieco skomplikowanie, jej zasada działania jest bardzo prosta. Kuchenkę należy podłączyć do sieci gazowej lub do butli z gazem. Do tego celu służą specjalne dysze i podłączenia. Należy jednak pamiętać, że każda kuchenka gazowa musi być podłączona przez wykwalifikowanego fachowca, posiadającego odpowiednie uprawnienia. Samodzielne podłączanie urządzeń gazowych jest zabronione ze względów bezpieczeństwa. Gaz jest bowiem bezwonny, silnie trujący i łatwopalny, dlatego nieprawidłowe podłączenie mogłoby doprowadzić nawet do wybuchu. Po poprawnym podłączeniu kuchenki, gaz będzie płynął przez główną rurę, a następnie rozdzieli się za pomocą zaworów gazowych na poszczególne palniki. Jednak aby palnik się zapalił, potrzebny jest dopływ gazu, a także iskra z iskrownika. W tym celu należy przytrzymać i przekręcić pokrętło w odpowiednim kierunku.

W przypadku piekarnika sytuacja wygląda bardzo podobnie. Również wyposażony jest on w zawór gazu i iskrownik, którego zadaniem jest zapalenie płomienia. Natomiast do regulacji gazu służy przesłona, która umieszczona jest na palniku nawierzchniowym.

Jaką kuchenkę gazową wybrać?

Kuchenki gazowe powoli znikają z rynku, gdyż ich miejsce zajmują bardziej nowoczesne kuchnie elektryczne, wyposażone w płytę ceramiczną lub gazową. Nie oznacza to jednak, że w sklepach nie można już dostać typowej kuchenki gazowej, w której zarówno płyta, jak i piekarnik zasilane są gazem. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się kuchenki gazowe Mastercook, który były łatwe i wygodne w obsłudze. Dzisiaj modele gazowe mają w swoich ofertach takie marki jak: Amica, Beko czy Indesit. Choć pełnią takie same funkcje, producenci nieco zmienili ich wygląd na bardziej nowoczesny.

budowa kuchenki gazowej Kuchnia gazowa Gorenje GG5A13WJ

Kolor dominujący: Biały
Szerokość (mm): 500
Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Ilość pól grzejnych: 4
Typ piekarnika: Gazowy
Pojemność piekarnika (l): 70

sprawdź cenę
budowa kuchenki gazowej Kuchnia gazowa Beko FSG52020FX

Kolor dominujący: Srebrny/Szary
Szerokość (mm): 500
Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Ilość pól grzejnych: 4
Typ piekarnika: Gazowy
Pojemność piekarnika (l): 60
sprawdź cenę
budowa kuchenki gazowej Kuchnia gazowa Amica 618GGD4.33HZpFQ(Xx)

Kolor dominujący: Srebrny/Szary
Szerokość (mm): 600
Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Ilość pól grzejnych: 4
Typ piekarnika: Gazowy
Pojemność piekarnika (l): 64
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Ekspert w dziedzinie sprzętów AGD, a w szczególności urządzeń do gotowania. Jego fascynacja kuchenkami, piekarnikami i płytami grzewczymi to efekt wieloletnich badań i praktycznych doświadczeń. Nie tylko pisze o kulinarnych gadżetach - on sam jest zapalonym kucharzem, a jego specjalnością jest kuchnia azjatycka. W wolnych chwilach oddaje się swojej drugiej pasji - piłce nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *