Kuchenka gazowa bez piekarnika – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Kuchenka gazowa bez piekarnika przyda się wszystkim osobom, które lubią biwakować albo rzadko przygotowują posiłki w domu. To kompaktowe urządzenie, które można swobodnie przenosić z jednego miejsca do drugiego. Dzięki temu doskonale sprawdzi się na wakacyjnych wyjazdach.
Kuchenka gazowa bez piekarnika – wolnostojąca czy do zabudowy?
Choć duże kuchnie wolnostojące mają szerokie grono zwolenników, coraz więcej osób decyduje się kupić osobno płytę grzewczą i piekarnik. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i daje większe możliwości w aranżacji kuchennego wnętrza. Podczas gdy płyta zostanie umieszczona na blacie, piekarnik można zamontować w słupku meblowym, na wysokości wzroku. Dzięki takiemu montażowi zyskamy swobodny dostęp do piekarnika. Nie będziemy musieli schylać się za każdym razem, gdy będziemy chcieli włożyć lub wyjąć potrawę z komory piekarnika.
Warto zaznaczyć, że kuchenka gazowa bez piekarnika występuje zarówno w wersji do zabudowy, jak i wolnostojącej. Kuchenki do zabudowy to po prostu płyty grzewcze, które montuje się na blacie kuchennym lub na równo z nim. To właśnie takie urządzenia są najczęściej wykorzystywane w kuchniach, gdyż pozwalają na komfortowe przyrządzanie codziennych posiłków. Na rynku dostępne są również płyty wolnostojące, które można swobodnie przenosić z jednego miejsca do drugiego. Ze względu na niewielkie rozmiary, doskonale sprawdzą się jako dodatkowe urządzenia do gotowania w domu. Dla osób, które przeważnie nie gotują posiłków w domu, tylko stołują się w restauracjach, takie kuchenki przenośne również będą dobrym wyborem.
Kuchenka gazowa wolnostojąca – budowa i wygląd
Jak wcześniej wspomnieliśmy, popularne gazówki mają kompaktowe rozmiary, co pozwala na ich łatwe przenoszenie i późniejsze przechowywanie. Jednak ich wymiary różnią się w zależności od ilości oferowanych palników. Najmniejsze są kuchenki jednopalnikowe – niektóre mają zaledwie 8 cm wysokości, a ich szerokość i głębokość nie przekracza 30 cm. W sprzedaży można również dostać większe 2-palnikowe, 3-palnikowe, a nawet 4-palnikowe modele. Ilość palników powinniśmy dostosować do swoich potrzeb. Jeśli będziemy tylko podgrzewać zupę lub danie jednogarnkowe, z powodzeniem wystarczy nam kuchenka jednopalnikowa. Jeśli natomiast zamierzamy gotować wieloskładnikowe potrawy, to lepiej wybrać model z trzema albo nawet czterema palnikami.
Tego typu kuchenki zazwyczaj mają stalową lub emaliowaną obudowę w kolorze białym, beżowym albo czarnym. Niektóre dodatkowo są wyposażone w pokrywę, którą można zamknąć po skończonym gotowaniu. Każdy palnik sterowany jest za pomocą osobnego pokrętła, które umieszczone jest na froncie urządzenia. W kuchenkach nie mogło również zabraknąć rusztów, dzięki którym garnki zachowają stabilność w czasie gotowania.
Kuchenka gazowa bez piekarnika to urządzenie o prostej konstrukcji i podstawowych funkcjonalnościach. Przekłada się to również na stosunkowo niską cenę. Modele jedno- i dwupalnikowe kupimy już za mniej niż 100 zł. Droższe są natomiast kuchenki z trzema lub czterema palnikami. Takie modele są też bardziej zaawansowane. Niektóre oferują możliwość regulacji mocy gazu, elektryczne zapalarki gazu oraz antypoślizgowe nóżki. Wybierając kuchenkę, warto postawić na model z zabezpieczeniem przeciwwypływowym, które w przypadku awarii, automatycznie odetnie dopływ gazu do palnika. W ten sposób zapobiegnie ulatnianiu się niebezpiecznego gazu.
Kuchenka gazowa na gaz ziemny czy propan-butan?
Dostępne w sprzedaży przenośne kuchenki gazowe mogą być zasilane na dwa sposoby – gazem ziemnym z sieci lub z butli propan-butan. Tych pierwszych używa się przeważnie w gospodarstwach domowych, np. w dodatkowej kuchni, piwnicy czy garażu. Natomiast wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego, wykorzystuje się mieszankę propan-butan z butli. Należy jednak pamiętać, że mając kuchenkę podłączoną do sieci gazowej, nie można jednocześnie używać gazu propan-butan z butli, np. w piwnicy czy garażu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku wyraźnie zabrania korzystania w jednym budynku z gazu zimnego i z butli gazowej.
W sprzedaży dostępne są jeszcze gazowe kuchenki turystyczne, które doskonale sprawdzą się w górach czy nad jeziorem. Są lekkie i łatwe w obsłudze, dzięki czemu zbierają pozytywne opinie wśród turystów. Takie kuchenki zasilane z jednorazowych pojemników, tzw. kartuszy. Poszczególne modele mogą być zasilane z kartuszy nakręcanych, nabijanych lub z połączeniem rozporowym.
Gdzie sprawdzi się kuchenka gazowa bez piekarnika?
W domowych kuchniach korzystamy z pełnowymiarowych płyt gazowych, które oferują bardziej zaawansowane funkcje i pozwalają przygotowywać potrawy w komfortowy sposób. Nie oznacza to jednak, że kuchenka gazowa bez piekarnika nie może być użytkowana w domu. Dobrze sprawdzi się jako zastępczy sprzęt w przypadku awarii albo jako dodatkowe urządzenie do gotowania w czasie świąt lub dużych uroczystości rodzinnych. Ze względu na swoją mobilność, taka kuchenka świetnie sprawdzi się również na kempingu, biwaku czy innych wakacyjnych wyjazdach.
Przenośne kuchenki gazowe dostępne w sklepie
Kuchenka gazowa dwupalnikowa Optimum KG-1012 Biała Ilość pól grzejnych: 2 Płynna regulacja Rodzaj rusztu: Emaliowany Rodzaj sterowania: Mechaniczne Pozostałe parametry: Na gaz z butli: propan/butan |
sprawdź cenę | |
Kuchenka gazowa Optimum KG 1014 Ilość pól grzejnych: 4 Ilość poziomów mocy: Płynna regulacja Rodzaj rusztu: Stalowy Rodzaj sterowania: Mechaniczne Pozostałe parametry: Rodzaj gazu: G30 (LPG) |
sprawdź cenę | |
Płyta wolnostojąca Ravanson K-04TNG Ilość pól grzejnych: 4 Ilość poziomów mocy: Płynna regulacja Rodzaj rusztu: Metalowy Rodzaj sterowania: Mechaniczne Pozostałe parametry: Rodzaj gazu: G20 |
sprawdź cenę |
Ekspert w dziedzinie sprzętów AGD, a w szczególności urządzeń do gotowania. Jego fascynacja kuchenkami, piekarnikami i płytami grzewczymi to efekt wieloletnich badań i praktycznych doświadczeń. Nie tylko pisze o kulinarnych gadżetach - on sam jest zapalonym kucharzem, a jego specjalnością jest kuchnia azjatycka. W wolnych chwilach oddaje się swojej drugiej pasji - piłce nożnej.