5 najbardziej przydatnych funkcji w zmywarce

Nowoczesne modele zmywarek wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które przyspieszają cykl zmywania, pozwalają obniżyć rachunki za prąd i wodę oraz wpływają na komfort użytkowania.

Wbrew pozorom, większość z tych funkcji to praktycznie rozwiązania, a nie tylko kuszące i zbędne gadżety. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się najbardziej przydatnym funkcjom, jakie oferują dostępne na rynku zmywarki.

Połowa załadunku

Gdy mieszkamy sami albo tylko we dwoje, czasami mamy problem z całkowitym zapełnieniem zmywarki brudnymi naczyniami. W takiej sytuacji nieoceniona okazuje się funkcja połowy załadunku, dzięki której możemy nastawić program zmywania zapełniając tylko jeden z koszy lub zmniejszając ilość naczyń o połowę. Dzięki temu, urządzenie automatycznie dobierze ilość potrzebnej wody i energii do ilości mytych naczyń – funkcja połowy załadunku sprawi, że zmywanie będzie ekonomiczne.

Zmywarka

Opóźniony start

Większość dostępnych na rynku zmywarek posiada funkcję opóźnionego startu, dzięki której możemy zaprogramować urządzenie, aby rozpoczęło pracę o wygodnej dla nas porze, np. kiedy jesteśmy w pracy. Funkcja ta przyda się szczególnie osobom, które mają możliwość korzystania z nocnej taryfy za prąd – dzięki temu zmywarka będzie mogła rozpocząć pracę nawet w środku nocy, kiedy opłaty są najniższe. W zależności od modelu zmywarki, możemy opóźnić czas zmywania od 1 do 24 godzin. Funkcja opóźnionego startu staje się już powoli standardem we wszystkich modelach zmywarek, występuje np. w zmywarce Bosch SMS 25AI02E.

Czujnik załadunku

Przydatną funkcją, która pozwala na dodatkową oszczędność wody i energii elektrycznej jest sensor załadunku. Specjalne czujniki umieszczone wewnątrz zmywarki są w stanie zbadać wielkość załadunku i stopień zabrudzenia naczyń, a następnie dobrać do nich odpowiednie parametry pracy. Dzięki temu, zmywarka zawsze dobierze potrzebną ilość wody, nawet w przypadku częściowego załadowania urządzenia. W ten sposób, sensory pozwalają ograniczyć zużycie wody i prądu, a przy tym skrócić cykl zmywania.

Zmywarka Amica DFM604SMGZmywarka Amica DFM604SMG
Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 60.4
Wysokość (cm) 84.5
Wysokość bez blatu (cm) 81.5
Waga (kg) 41.5
Klasa efektywności energetycznej A++
sprawdź cenę
Zmywarka Bosch SMS 25AI02EZmywarka Bosch SMS 25AI02E
Szerokość (cm) 60
Głębokość (cm) 60
Wysokość (cm) 84.5
Waga (kg) 46
Klasa efektywności energetycznej A++
sprawdź cenę
Zmywarka Kernau KFDW 6751 XZmywarka Kernau KFDW 6751 X
Szerokość (cm) 60
Klasa efektywności energetycznej A++
Pojemność znamionowa (kpl.) 15
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 270
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2520
Klasa efektywności suszenia A
sprawdź cenę

Asystent dozowania

Jako główny środek do zmywania naczyń w zmywarce najczęściej wybieramy tabletki, które umieszcza się w specjalnym pojemniku. Niekiedy zdarza się, że po zakończonym cyklu zmywania tabletka nie rozpuściła się w całości, a jej resztki osiadły na mytych naczyniach. Dzięki asystentowi dozowania unikniemy takich problemów, ponieważ jego zadaniem jest kontrolowanie procesu rozpuszczania tabletki. Prawidłowo wymieszany detergent z wodą działa na naczynia z większą siłą, co gwarantuje perfekcyjnie wymyte i lśniące naczynia.

Program parowy

Czyszczenie za pomocą pary należy do najskuteczniejszych metod mycia różnych powierzchni, np. okien, szklanych blatów czy kabin prysznicowych. Doskonale sprawdza się również do mycia naczyń, dlatego w niektórych modelach zmywarek możemy znaleźć niezwykle użyteczny program parowy. Para wodna bardzo dobrze radzi sobie z zaschniętymi i przypalonymi resztkami żywności oraz skutecznie eliminuje bakterie i drobnoustroje niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *